Z życia przedszkola

Luty 8, 2020

PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

23 września, jak co roku obchodzony jest pierwszy dzień jesieni, z tej okazji wszystkie grupy przedszkolne, wybrały się na spacer w poszukiwaniu pani jesieni. Przedszkolaki z radością spacerowały, szukając oznak że pani jesień już przyszła. Młodsze grupy przedszkolne poznały, oznaki jesieni i miały dużo zabawy, spacerując po szeleszczących opadłych kolorowych liściach. Starsze grupy, oprócz spaceru, wykonały wspólnie piękną panią jesień z liści, oraz zgadywały zagadki związane z jesienną porą roku.

WYCIECZKA DO FABRYKI DANONA

W dn. 24.09.2019 r. dzieci z grupy V „Definki” pojechały na wycieczkę do Fabryki Danona w Bieruniu.

Na początku przedszkolaki miały zajęcia w Sali „Kraina Danonka”, gdzie dowiedziały się nt. zdrowego żywienia, zapoznały się z Piramidą Zdrowia i poznały korzyści płynące z picia wody. Dzieci miały też możliwość obejrzenia kilku krótkich filmików dotyczących etapów produkcji serka. Zobaczyły też jak wygląda dywan kubeczków Danonka po czym same projektowały wieczko na serek. Po zajęciach w Krainie Danonka dzieci zwiedzały fabrykę, oglądały halę produkcyjną, maszyny służące do pakowania oraz obserwowały pracowników ubranych w specjalne kombinezony.

Oczywiście nie zabrakło też Danonkowego poczęstunku. Wszystkie dzieci delektowały się serkami oraz otrzymały wiele firmowych gadżetów.

Zdjęcia wykonane z postaciami Danonka „Małego Głoda” i Wodka będą nam zawsze przypominać że jedzenie serków i picie wody służą naszemu zdrowiu, a chwile spędzone w fabryce przywołują miłe wspomnienia.

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września 2019 obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym dniu wszyscy chłopcy z naszego przedszkola, czuli się docenieni przez swoje koleżanki z grupy, które z pomocą pań wychowawczyń i rady rodziców postarali się o drobne upominki dla chłopców z okazji ich święta. Panie wychowawczynie zadbały o to by wyjaśnić na czym polega to święto , oraz że dziś świętują chłopcy a za parę miesięcy święto będą obchodzić dziewczynki.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października 2019 roku, w naszym przedszkolu odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademię przygotowały najstarsze grupy w przedszkolu grupa VI „zajączki „ i grupa VII „Smerfy”, pod przewodnictwem pań wychowawczyń : Elżbiety Dudek, Pauliny Semli. Dzieci zaśpiewały piosenki oraz w żartobliwy sposób opowiedziały o pracy nauczycieli oraz wszystkich pracowników przedszkola. Następnie grupy od II- V, zaprezentowały się śpiewając lub tańcząc. Na sam koniec, Pani Dyrektor, podziękowała wszystkim grupom za piękne występy, złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom przedszkola życzenia, oraz wręczyła nagrody osobom, które zasłużyły w szczególny sposób za pracę w minionym roku szkolnym.

W ŚWIECIE DŹWIĘKÓW I MUZYKI

W dn. 15.10.2019 r. dzieci uczestniczyły w spotkaniu z artystą muzykiem grającym na instrumentach jazzowych. Poznały brzmienie, sposób gry, wielkość i kształt czterech rodzajów saksofonu: sopranino, altowy, basowy, kontrabasowy. Wszystkie przedszkolaki wspaniale się bawiły przy dźwiękach muzyki. Z ogromnym zainteresowaniem i w skupieniu słuchały zagadek muzycznych. Spontanicznie i zaangażowaniem udzielały na nie odpowiedzi. Było to bardzo interesujące spotkanie i dało dzieciom dużo pozytywnych emocji.

ZWIEDZANIE POCZTY

Dn. 16.10.2019 r. grupa „Smerfów” zmęczona długim spacerem dotarła na ulicę Króla Kazimierza Wielkiego do budynku olkuskiej poczty. Dzięki uprzejmości jednej z mam naszego przedszkolaka umożliwiono nam zwiedzanie poczty od tzw. „kuchni”. Przedszkolaki powitała Pani Naczelnik. Króciutko opowiedziała o pracy na poczcie, jej funkcjonowaniu, a następnie zakupiliśmy znaczki, które dzieci samodzielnie nakleiły na własnoręcznie zaadresowane koperty z listami w środku. Kolejnym punktem zwiedzania i chyba jednym z atrakcyjniejszych szczególnie dla chłopaków była winda transportująca przesyłki z busów do sortowni. Następnie przeszliśmy do kilku sal, sortowni listów, przesyłek małych i gabarytów i rozdzielni na gminy oraz ulice. W przedostatniej sali spotkaliśmy listonoszy, którzy pakowali przesyłki do przekazania odbiorcom, a w ostatniej sali każdy samodzielnie mógł ostemplować swój list specjalnie do tego przygotowaną pieczątką. Tym punktem zakończyliśmy nasze odwiedziny. Otrzymaliśmy pocztowe upominki w tym kilka kolekcjonerskich znaczków. Teraz przystało tylko oczekiwać informacji od naszych kolegów, znajomych, babć i dziadków do których zostały wysłane listy. Miejmy nadzieję, że dotrą niebawem.

MIŁOŚNIK ZIEMI OLKUSKIEJ”

W ramach realizacji znaczka „Miłośnika ziemi olkuskiej” rozpoczęliśmy roczny spacer po naszym mieście zwiedzając jego charakterystyczne obiekty.

16.10 2019 r. „Smerfy” odwiedziły Stary nieczynny już cmentarz wyznaniowy. Nauczyciel opowiedział wychowankom krótką historię tego niezwykłego miejsca. Cmentarz dzieli się na dwie części: część prawosławną i katolicką. Dzieci próbowały rozpoznać czym się charakteryzują. Podeszliśmy również pod pomnik pochowanego w katolickiej części Francesco Nullo – włoskiego rewolucjonisty, który ochotniczo wziął udział w powstaniu styczniowym i poległ w bitwie pod Krzykawką.

W kolejnym dniu odwiedziliśmy Kopiec Kościuszki, który też skrywa swoją historię. Usypany został na pamiątkę śmierci Tadeusza Kościuszki, oraz upamiętnienia udziału olkuszan w insurekcji kościuszkowskiej. Był on miniaturą krakowskiego kopca Kościuszki. W czasie powstania styczniowego kopiec został zniszczony przez Rosjan, inicjatorzy usypania zostali zesłani na Sybir, jednak w 100 rocznice śmierci Kościuszki kopiec został stworzony na nowo.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

23 października 2019 roku, w Przedszkolu Samorządowym nr 4. Odbyło się Święto pieczonego ziemniaka. W tym dniu w godzinach popołudniowych odbyła się część artystyczna, na którą zostali zaproszeni najbliżsi naszych przedszkolaków. Wszystkie grupy przygotowały taniec lub piosenkę , dla najmłodszych grup był to pierwszy występ przed publicznością. Grupa „skrzaty” zaśpiewała piosenkę „Małe czerwone jabłuszko”, grupa „pszczółki” -„Wiewióreczkę”, grupa „krasnoludki”- „Marsz przedszkolaków”, grupa „kaczuszki”- „Kaczka- dziwaczka”, grupa „delfinki”- „Jesień to jest taka dama”, grupa „Smerfy” „Jesień, jesień, jesień już”, grupa „zajączki” – „ Składanka jesiennych przebojów” oraz grupa „Jagódki” – „Kap, kap, kap”. Po części artystycznej zaproszeni gości , spróbowali „pieczonek”, przygotowanych przez panie kucharki, przedszkolaki „pieczonki”, zjadły w tym dniu podczas obiadu.

CZYTANIE PRZEZ UCZNIÓW SP 5

6 listopada 2019 uczniowie SP5 odwiedzili najstarsze grupy przedszkolne czytając im krótkie wiersze w ramach projektu „ Cała Polska czyta dzieciom”. Projekt ma na celu rozpowszechnienie czytania wśród najmłodszych, oraz zachęcenie do co najmniej 20 – minutowego czytania dzieciom przez rodziców, dziadków, opiekunów. Dzieci z zainteresowaniem słuchały swoich starszych kolegów, a później odpowiadały na zadawane przez p. Bibliotekarkę pytania. Na zakończenie zerówkowicze otrzymali zakładki do książek oraz kolorowanki.

ŚPIEWANIE HYMNU PAŃSTWOWEGO

8 listopada 2019 roku, cała społeczność Przedszkola Samorządowego nr 4, po raz kolejny zebrała się, żeby pobić rekord w liczbie osób śpiewających Hymn Państwowy. O 11:11 wszyscy dumnie, zachowując odpowiednią powagę odśpiewali 4 zwrotki Hymnu Państwowego. W tym dniu wszyscy w miarę możliwości , przyszli ubrani w kolorach barw narodowych, a dodatkowo dzieci na „piersi” po lewej stronie miały przyczepione kotyliony. Po odśpiewaniu Hymnu, Pani Dyrektor- Barbara Łydka, przeczytała list- podziękowanie od Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej- Andrzeja Dudy , dla naszego przedszkola, za udział w projekcie edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, który odbył się z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. Pan Prezydent, w ramach podziękowań, podarował dla naszego przedszkola, flagę Polski.

WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK

22 listopada najstarsze grupy V i VII odwiedziły Fabrykę Bombek w Bęble.

Przedszkolaki rozpoczęły swoją „ bomkową przygodę ” od obejrzenia filmu o etapach tworzenia bombek, piecach i innych sprzętach wykorzystywanych do tego celu, oraz malowaniu i eksporcie zagranicę.

Po krótkich wprowadzeniu mali artyści rozpoczęli projektowanie swoich autorskich bombek. W czasie schnięcia pracownicy Fabryki oprowadzili nas po dostępnych miejscach fabryki. Zwiedziliśmy halę gdzie maluje się i suszy bombki, następnie maluje i ręcznie zdobi, oraz pakuje.

Przedszkolaki mogły zadawać nurtujące ich pytania na które Panie wyczerpująco odpowiadały.

Po smacznym podwieczorku z pełnymi brzuszkami i własnoręcznie zrobionymi dziełami wróciliśmy szczęśliwie do Olkusza.

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada, po raz kolejny wszystkie przedszkolaki przybyły do naszego przedszkola, ze swoimi ulubionymi Pluszowymi misiami, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Młodsze grupy wysłuchały krótkiego wiersza, jak to miś przyszedł do przedszkola, by świętować z przedszkolakami, każde dziecko powiedziało jak ma na imię jego miś , później były tańce z misiami, wykonanie pracy plastycznej- misia, wyklejonego z bibuły, a po obiedzie misie towarzyszyły przedszkolakom podczas drzemki. Najstarszy grupy z okazji tego święta odwiedziły również Miejską Bibliotekę biorąc udział w licznych quizach i zabawach oraz oglądając teatrzyk. Najstarsza grupa „Smerfy” upiekła w tym dniu pyszne misiowe ciasteczka, które konsumowała podczas „ misiowego podwieczorku”.

SPOTKANIE Z PANEM STRAŻNIKIEM MIEJSKIM

27 listopada 2019 sześciolatki z gr. „Smerfy” i „ Zajączki” wzięły udział w prelekcji n/t bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwierząt w przestrzeni publicznej, zachowań wobec obcych, oraz rozpoznawanie osób umundurowanych. Reprezentant olkuskiej Straży Miejskiej –p. Przemysław zaprezentował zerówkowiczom swój strój, jej charakterystyczne elementy, a bardzo interesujący i różnorodny sposób przekazu poprzez zabawy, filmiki, quizy utrwaliły dzieciom dobre nawyki. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały odblaski, kolorowanki, oraz list skierowany do rodziców za który pięknie podziękowały.

ANDRZEJKI

29 listopada w naszym przedszkolu odbyły się „Andrzejki”. Z tej okazji w naszych salach zagościła tajemnicza atmosfera. Dzień rozpoczął się od poznania zwyczajów związanych z wigilią św. Andrzeja. Po zapoznaniu z tradycją przedszkolaki słowami „Święty Andrzeju daj nam znać co się będzie z nami dziać!” przystąpiły do głównego punktu programu – wróżb andrzejkowych. Przenieśliśmy się w krainę czarów i wróżb. Na początku każdy z uczestników zabawy dowiedział się kim zostanie w przyszłości – policjantem, nauczycielką, strażakiem, fryzjerem, czy wielkiej sławy malarzem. Wielkie zainteresowanie wzbudziła magiczna woda, przywieziona z tajemniczego źródełka znajdującego się w pobliskiej Czernej… Dzieci wymawiając swoje najskrytsze marzenia wrzucały do niej symboliczny grosik. Następnie przyszedł czas na poznanie znaczenia kolorów oraz liczb. Kiedy poczuliśmy, że nogi rwą się do tańca, poszukiwaliśmy swojej „drugiej połówki” na parkiecie. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnego lania wosku. Przelewany wosk przez symboliczny klucz, który według tradycji zamyka i otwiera wszelkie zachwycał nas swoimi kształtami i fakturą. Przyglądając się cieniom woskowych tworów zastanawialiśmy się co przyniesie nam przyszłość.

PIŁKARSKIE MIKOŁAJKI PRZEDSZKOLAKÓW

We wtorek 3 grudnia na hali MOSIR-u odbyły się Piłkarskie Mikołajki Przedszkolaków. W turnieju wzięła udział blisko setka dzieci, tworząc 8 drużyn. Przedstawicielami Przedszkola nr 4 im. Marii Kownackiej na turnieju została grupa „SMERFY”. O godzinie 10:00 na boiska weszły pierwsze 4-osobowe drużyny, aby móc cieszyć się rozgrywaniem meczu w piłkę nożną. Radość i zaangażowanie uczestników były ogromne. Drużyny rozgrywały mecze na zasadzie każdy z każdym. Podczas turnieju padło wiele goli. Każdy z uczestników mógł poczuć się zwycięzcą dzięki otrzymanym pamiątkowym medalom oraz statuetkom z wizerunkiem Mikołaja, który patronował turniej zorganizowany przez Olkuski Klub Sportowy Słowik.

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

4 grudnia w dniu św. Barbary – patronki górników gr. „Smerfów” odwiedził górnik p. Rafał Wesołowski. Dzięki uprzejmości Pana Rafała przedszkolaki mogły dowiedzieć się jak wygląda praca górnika, pooglądać z bliska strój, akcesoria górnicze, oraz poznać nazwy typowo charakterystyczne w górnictwie. Na zakończenie dzieci mogły przymierzyć sobie torbę i hełm który górnik zakłada zjeżdżając pod ziemię do pracy.

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Na wizytę Św. Mikołaja, przedszkolaki czekały od wielu tygodni, starając się być bardzo grzeczni, wiedzieli oni , że Święty Mikołaj ich obserwuje. W końcu 6 grudnia do przedszkolaków, przybył długo wyczekiwany gość – Święty Mikołaj. Przedszkolaki z radością przywitały się ze Świętym Mikołajem i zaśpiewały mu piosenki „Mój kochany Mikołaju” oraz „Ding- Dong, ding- dong” , dzieci obiecały że zawsze będą grzeczne i będą słuchać rodziców i pań w przedszkolu. Mikołaj wręczył każdej grupie nowe zabawki oraz zostawił prezent dla wszystkich dzieci. Na koniec, Święty Mikołaj zrobił sobie pamiątkowe zdjęcia z grupami przedszkolnymi.

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

18 grudnia 2019 w nastrój bożonarodzeniowy wprowadził nas coroczny Rodzinny Konkurs Kolęd i Pastorałek organizowany przez p. Izabelę Smętek i p. Anetę Półkoszek.

Jak co roku zgłosiło się bardzo dużo chętnych. Jury w składzie:

– nauczyciel Szkoły Muzycznej p. Magdalena Rutkowska

– p. Dyrektor Barbara Łydka

– p. Ewa Dzięgiel

– p. Paulina Semla

miało bardzo trudne zadanie, aby wybrać tych najbardziej wyróżniających się.

Wszyscy uczestnicy sami bądź z rodzicami, czy babciami włożyli kawał serca w zaprezentowanie wybranej przez siebie pastorałki lub kolędy. Oklaskom i brawom nie było końca dla wszystkich uczestników. W gronie wyróżniających się znaleźli się:

– Hania Wesołowska z bratem i mamą z gr. „Smerfy”

– Marysia Kućmierczyk z gr. „Zajączki”

– Jasiu Kućmierczyk z gr. „Kaczuszki”

– Marysia Madej z gr. „ Pszczółki”

Całe grono kolędników z „Czwórki” otrzymało piękne dyplomy i upominki.

PRZEDSZKOLNE WIGILIE

Przez ostatni tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia podczas zajęć panie nauczycielki , opowiadały o Świętach i tradycji, uczyły dzieci kolęd oraz wspólnie wykonywały z dziećmi ozdoby choinkowe. W ostatni piątek(20.12.19) przed Świętami Bożego Narodzenia, w naszym przedszkolu, odbyły się przedszkolne wigilię. O godzinie 11;00, wszystkie grupy zebrały się na jednej sali, Pani Dyrektor :Barbara Łydka, zapytała dzieci co za Kika dni będziemy obchodzić, złożyła wszystkim: dzieciom, nauczycielkom, oraz pracownikom przedszkola życzenia świąteczne, następnie osoby wyróżnione, we wczorajszym konkursie kolęd : Szymon Klima, Marysia Kućmierczyk, Józio Kućmierczyk oraz Marysia Madej, zaśpiewali kolędy. Całe przedszkole wspólnie zaśpiewało „Przybieżeli do Betlejem”. Wszystkie dzieci, wraz ze swoimi paniami udały się do swoich sal, gdzie połamali się opłatkami, składając sobie życzenia i zasiedli wspólnie do odświętnie nakrytego stołu, na którym czekał „wigilijny obiad”.